Koronawirus jest wciąż zbyt nowy, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania wokół niego w sposób ostateczny. Na ten moment uważa się jednak za pewne, że koronaawirus zabija wyższy odsetek osób nim zakażonych niż wirus grypy. Nie jest jednak jasne, ile osób na świecie zostanie zarażonych koronaawirusem w najbliższych tygodniach i miesiącach. Żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć z całą pewnością, czy ta relacja może się radykalnie zmienić. W tym artykule chcemy się jednak skupić na objawach koronawirusa i jak odróżnić zarażenie koronawirusem od grypy lub przeziębienia.

Jakie są objawy koronawirusa?

Pytanie, które często przewija się w internecie: Jak rozpoznać koronawirusa? Według badania 41 pierwszych przypadków korony w Chinach, które zostało opublikowane przez czasopismo specjalistyczne Lancet, wszyscy zarażeni koronawirusem oprócz jednej osoby miały gorączkę. 76% z nich miało suchy kaszel. Mniej więcej połowa cierpiała na duszności i dolegliwości dróg oddechowych, co jest nietypowe dla grypy. Nieco mniej niż połowa cierpiała na zmęczenie. Bóle głowy i biegunka występowały znacznie rzadziej. Dalsze badania w czasopiśmie specjalistycznym JAMA. poświęcone były chorym na koronawirus leczonym w szpitalu, zwłaszcza w Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia. Okazało się, że 98 procent zarażonych również miało gorączkę, a 82 procent kaszel. W mniejszej grupie 18 pacjentów leczonych w szpitalach w Singapurze gorączka i kaszel były również dwoma dominującymi objawami, jak wynika z innego badania JAMA.

Typowe dla grypy bóle głowy i bóle mięśni, wydają się występować stosunkowo rzadko u pacjentów zarażonych koronawirusem. W przeciwieństwie do tego, duszność i zadyszka są stosunkowo wyraźnymi oznakami zachorowania na Covid-19. Takie są aktualne wyniki badań nad koronaawirusem. Typowe objawy przeziębienia, takie jak katar lub kichanie, odgrywają mniej ważną rolę w przypadku zarażenia koronawirusem.

Jak odróżnić koronawirusa od grypy lub przeziębienia?

Jak napisaliśmy wyżej, niektóre objawy koronawirusa są podobne do grypy, ale aktualne dane pokazują również, że w zależności od choroby, niektóre objawy występują częściej lub rzadziej. Poniższa tabelka obrazuje częstotliwość występowania poszczególnych objawów w zależności od choroby (koronawirus, przeziębienie, grypa):

SymptomyKoronawirusPrzeziębienieGrypa
Gorączkaczęstorzadkoczęsto
Zmęczenieczasamiczasamiczęsto
Kaszelczęsto (suchy)rzadkoczęsto (suchy)
Kichanienigdyczęstonigdy
Ból kończynczasamiczęstoczęsto
Katarrzadkoczęstoczasami
Biegunkarzadkonigdyczasami (dzieci)
Bóle głowyczasamirzadkoczęsto
Dusznościczasaminigdynigdy

źródło: Lancet, JAMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here