W miejskim przytulisku dla bezdomnych zwierząt  potrzeb wciąż przybywa, a środki nie zawsze wystarczają na rozwiązanie wszystkich problemów. Jednak w miarę możliwości, na bieżąco, wprowadzone są małe zmiany, aby przebywającym w schronisku czworonogom stworzyć jak najlepsze warunki.

Co zmieni się w najbliższym czasie?
– Jednym z największych problemów od dawna w schronisku było zadaszenie w kojcach dla psów, które osłaniało jedynie jego część.  Skutek był taki, że podczas deszczu część psów po prostu mokła a latem narażona była na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Teraz to się zmieni – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. W październiku bowiem ruszają prace remontowe nad boksami dla zwierząt. Wyremontowanych zostanie 5 kojców w prawej części schroniska  oraz  10 w środkowej części. Istniejące elementy zadaszenia zostaną oczyszczone i zamontowane zostanie 160 m2  nowego pokrycia z blachy. Ponadto w ramach tej samej umowy zostanie wyremontowana izolatka, w której przebywają nowe psy podczas dwutygodniowej kwarantanny. Jej remont będzie polegał na przeprowadzeniu profesjonalnego odgrzybiania, oczyszczeniu i pomalowaniu ścian farbą odporną na grzyby. Dodatkowo wykonana zostanie mikrowentylacja tego pomieszczenia.  Wymienione prace realizować będzie firma  VELSPAW  z Miłomłyna, a ich przewidywany koszt to 15.300 zł brutto. Zakończenie remontu planowane jest na koniec października tego roku.

Jakie są kolejne plany?
W planach jest także przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku schroniska wraz z połączeniem go z istniejącym budynkiem kociarni. Nowy budynek, który ma zostać wkrótce zaprojektowany, będzie dwukondygnacyjny. Zgodnie z projektem, na parterze znajdą się pomieszczenia do wydawania zwierząt ze schroniska, izolatka, gabinet zabiegowo-weterynaryjny, boksy dla zwierząt z wybiegami, kuchnia, wybieg dla kotów, na piętrze natomiast pomieszczenia socjalne, sanitariaty i  pomieszczenia techniczne. – Gabinet zabiegowy, który jest w planach znacznie ułatwiłby pracę w schronisku. Na tę chwilę brakuje opieki weterynaryjnej na miejscu, psy i koty każdorazowo muszą być transportowane do specjalistów. To nie tylko koszty za dojazd, ale też ogromny stres dla zwierzaków – mówi Mariola Figurska pracownik Wydziału UMK.  Ponadto w planach rozbudowy schroniska jest  zagospodarowanie terenu, tj. utworzenie  ciągu pieszo-jezdnego, boksów dla psów z wszystkimi przyłączami. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji projektowej, po jej skompletowaniu,  dowiemy się, z jaką kwotą musimy się zmierzyć, aby zrealizować te plany.

Dlaczego  zmiany są konieczne?
– Potrzebę rozbudowy schroniska w Iławie widzieliśmy od dawna, niestety wciąż brakowało środków na to zadanie. Mam nadzieję, że kosztorys, który teraz powstanie nie przekroczy naszych możliwości finansowych –
wyjaśnia burmistrz.  Rozbudowa ma też duże znaczenie w kontekście prawdopodobnych zmian, o których obecnie dużo się mówi w mediach. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wskazuje na minimalne gabaryty kojca dla zwierząt uzależnionych od jego wysokości w kłębi . – Jeśli ustawa wejdzie w życie, schronisko w Iławie trzeba będzie nieco przeorganizować. Musimy być na to gotowi. –komentuje burmistrz Kopaczewski.

Nie kupuj! Adoptuj!
Jeżeli los czworonogów nie jest Wam obojętny, kochacie psy lub koty i jeśli macie minimalne warunki do tego, aby zapewnić jednemu z nich dom, zgłoście się do iławskiego schroniska i adoptujcie! One odpłacą się Wam swoją ogromną miłością i oddaniem prosto z serca. Śledźcie profil na Facebooku  OTOZ Animals Schronisko Iława, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o zwierzętach przeznaczonych do adopcji.

Prowadzenie Schroniska w Iławie jest współfinansowane przez Gminę Miejskiej Iława. Podmiotem zarządzającym jest Stowarzyszenie OTOZ Animals Rzemieślnicza 2, 84-207 Bojano tel.+58 5504373 mail: biuro@otoz.pl,  www.ilawa.otoz.pl

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here