Drzewa to nasze dobro narodowe. Są potrzebne w naszym mieście, dlatego tak ważne jest, by sadzić ich jak najwięcej.

Dzięki drzewom poprawia się jakość powietrza, zielone otoczenie jest przyjemniejsze dla oka a latem dają schronienie przed upałem. W rozwijającej się przestrzeni miejskiej pielęgnacja drzew staje się nie lada wyzwaniem. W gospodarce drzewostanem miejskim chodzi bowiem nie tylko o zagospodarowanie nowych terenów i sadzenie drzew, ale także wycinanie tych, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Niezwykle ważny jest także właściwy dobór miejsc, w których drzewa mogą prawidłowo się rozwijać nie stwarzając przy tym  zagrożenia dla mieszkańców. Zbyt duże i kruche drzewa blisko ulicy czy chodnika  to zawsze ryzyko  dla zdrowia, a nawet życia kierowców i przechodniów.

Obowiązek dbania o drzewa w zasobach miasta polega na tym, aby pełniły one swoje różnorodne funkcje w przyrodzie oraz w krajobrazie, aby nie tylko zdobiły ale przede wszystkim produkowały tlen, wpływały na mikroklimat
i jednocześnie były zdrowe i bezpieczne. Ponadto, aby umożliwiały rozwój cywilizacyjny, gospodarczy i zaspokajały  zbiorowe potrzeby ludności miasta. 

Wbrew pozorom nowych drzew w zamian za usunięcie starych, albo na nowo tworzonych terenach, sadzi się więcej niż zostaje wyciętych. Niestety przywrócenie stanu pierwotnego nastąpi za wiele lat. Młode drzewo potrzebuje czasu, aby osiągnąć właściwe rozmiary.

Nie ulega wątpliwości, że drzewa są niezbędne w mieście z wielu względów. – Dlatego dokładamy  w Iławie wszelkich starań, aby ilość drzew nie malała. Niestety bywa, że przy realizacji inwestycji, szczególnie liniowych, bardzo często odtworzenie nasadzeń nie jest możliwe- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.Dzieje się tak najczęściej ze względu na zagęszczenie infrastruktury podziemnej. Taka bliskość nie służy ani drzewom ani potrzebnym nam instalacjom.   Do tego dochodzi szereg innych czynników, jak odległość od budynków, dróg, elementów naziemnych, docelowe rozmiary drzew (zarówno w części nadziemnej, jak i podziemnej), które znacznie ograniczają przestrzeń do nasadzeń. Mimo tego w tym roku na terenie Iławy, w ramach bieżącego utrzymania, czyli nie licząc inwestycji miejskich, posadziliśmy 214 szt. drzew ozdobnych czyli aż o 159 więcej niż w roku ubiegłym. Są to m.in.:  brzozy, buki, daglezje, dęby , grusze, jabłonie i klony- dodaje Kopaczewski.

Ale zieleń miejska to nie tylko drzewa. Ogromną rolę w ekosystemie miejskim odgrywają także krzewy i inne rośliny ozdobne, które nie tylko wspaniale upiększają krajobraz, ale mają także dużą wartość przyrodniczą. W mijającym roku na terenach zarządzanych przez Gminę Miejską Iława posadzono ponad 1300 sztuk krzewów, bylin i traw ozdobnych.

Na tegoroczne nasadzenia wraz z ich pielęgnacją z budżetu miasta zostanie wydana kwota 70.000 zł. 

Materiał zlecony przez Urząd miejski w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here