Kamera na basenie została umieszczona na filarze budynku, a jej zasięg to wejście na basen i częściowo parking za nim, lodowisko, rondo na ul. Konstytucji 3 Maja oraz fragment ulic Sienkiewicza i Biskupskiej.

Nowe kamery pojawiły się w amfiteatrze, przy Wyspie Młyńskiej i na basenie. To efekt działań burmistrza zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w mieście.

Miejski monitoring w Iławie jest sukcesywnie rozbudowywany, a pierwsze kamery pojawiły się w 2015 roku  w ramach realizowanego unijnego projektu „Iława online. Bezpieczeństwo i informacja”.
 – Kamery monitoringu obok edukacji i podwyższenia świadomości mieszkańców,  to najlepsze narzędzie do utrzymania porządku w mieście i walki z wandalizmem i przestępczością. Jednak sam monitoring nie załatwi sprawy, instalacje nowych kamer muszą bowiem iść w parze z obsługą centrum wizyjnego. Dlatego w 2019 roku zdecydowałem o wydłużeniu pracy obsługi. Dzięki temu nasze miasto staje się bezpieczniejszym miejscem do życia – mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Obecnie na terenie Iławy działa ponad 100  kamer w różnych punktach, m.in. w centrum miasta, przy ekomarinie, ścieżkach rowerowych, na terenie Lasku Miejskiego, Dworca Głównego i Wyspie Młyńskiej. Na części z nich zainstalowano kamery stacjonarne, a w części także obrotowe, które mają zdecydowanie większy zasięg i obejmują swoim zakresem tereny przyległe.

Fotografie z opisami
Koszt wszystkich nowych kamer w wymienionych trzech miejscach to blisko 23,5 tys. złotych.

Warto dodać, że do sieci monitoringu miejskiego włączone są także kamery należące do Spółdzielni Mieszkaniowej „Praca” . Na mocy porozumienia zawartego ze Spółdzielnią mamy więc pogląd na teren będący w  jej zarządzie –  mówi pracownik monitoringu miejskiego.

To jak istotną rolę odgrywają kamery w mieście  m.in. w pobliżu parkingów zostało podkreślone także podczas spotkania online burmistrza z Komendantem Policji w Iławie i radnymi Rady Miejskiej na temat kradzieży aut na przestrzeni  ostatnich miesięcy. Zapis obrazu z kamer może niejednokrotnie ułatwić schwytanie sprawcy i znacznie skrócić ten proceder, m.in. dlatego zainstalowano nowe urządzenia także na budynku ratusza.  Obejmują one tereny wokół tj, parkingi przy budynku, częściowo przy kinoteatrze oraz galerię  przy ratuszu.

Należy też pamiętać, że monitoring miejski działa przez 24 godziny na dobę, a nagrania archiwizowane są przez ok. 30 dni.

Publikacja zlecona przez Urząd miejski w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here