Cały świat zachwyca się niepowtarzalnym gatunkiem muzycznym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Iława od lat cieszy się jego klimatem, zrzeszając zarówno wybitnych artystów, jak i wielbicieli jazzowych brzmień.

Ubiegły rok miał upłynąć pod znakiem jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting. Ze względu na szczególne warunki wynikające ze stanu epidemii jubileuszowe koncerty galowe zostały odroczone do 2021 roku, a w 2020, by nie zawieść miłośników jazzu, Iławskie Centrum Kultury  zorganizowało cykl trzech jazzowych wieczorów muzycznych pt. Preludium do 50. Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting. W artykule na łamach JazzPress znajdą Państwo troszkę wspomnień: https://bit.ly/2GKLxY4”- mówi dyrektor Iławskiego Centrum Kultury Lidia Miłosz

W dniach 13 – 15 sierpnia 2021 roku w Iławie odbędzie się jazzowe święto, które od lat przyciąga rzesze fanów tejże muzyki z zakątków całego świata. Tegoroczna Złota Tarka jest wyjątkowa. Podróżując po świecie, rzadko trafiam na festiwale o tak długiej tradycji. 50 lat to dla wielu artystów całe muzyczne życie. Mało który festiwal dociera do 20. rocznicy. Dlatego wartość iławskiej Złotej Tarki jest ponadczasowa i powinna być objęta honorowym patronatem Państwa po wsze czasy. Muzyka jazzowa, klasyka swingu, sztuka improwizacji są ponadczasowe i w przeciwieństwie do wielu komercjyjnych wydarzeń nie odchodzą w niepamięć z nowym sezonem. Do muzyki jazzowej dorasta się z wiekiem, a jej polscy reprezentanci są naszymi jedynymi muzycznymi ambasadorami na świecie. W tym roku przygotowaliśmy dla Was dwa fantastycznie wieczory jazzowe – pierwszy z ukłonem w stronę tradycji, drugi z nadzieją na przyszłość i z uwagą na wzrastające nowe pokolenie jazzu. Zapraszam– Dyrektor Artystyczny Old Jazz Meeting Grzech Piotrowski.

Grzech Piotrowski

Tradycyjne obchody rozpocznie Parada „Young Jazz” w stylu parad nowoorleańskich w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Przemaszerujemy  trasę od starówki, poprzez Galerię Jazzową przy ratuszu aż do  amfiteatru. Po piątkowym jubileuszowym programie Big Bandu Wiesława Pieregorólki z udziałem znakomitych gości przeniesiemy się do Parku Miejskiego, by zatańczyć na Balu Jazzowym z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną.

W sobotę odbędzie się Gala „50 lat Złotej Tarki”. W programie pt. „Tribute to Ella Fitzgerald” wystąpią takie gwiazdy jak: Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Anna Karwan, Agnieszka Wilczyńska i wielu znakomitych muzyków i tancerzy. 50. Złota Tarka w Iławie to także wyjątkowe święto dla miasta bowiem w sobotni wieczór  Ewa Bem i Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymają tytuły „Honorowych Obywateli Iławy”.

W niedzielę zaś zaprosimy na tradycyjną Mszę Jazzową z udziałem chóru Iława Gospel Singers oraz widowisko Tyrmand – Słowo i Jazz z udziałem Jerzego Zelnika, Wojciecha Konikiewicza i Mariusza Mielczarka.

 Złota Tarka to koncerty nie tylko w Amfiteatrze. Złota Tarka to święto całego miasta, a więc możemy liczyć na wydarzenia współtowarzyszące.- mówi Dawid Kopaczewski Burmistrz Miasta Iławy.  Już od 2 sierpnia w Galerii Jazzowej przy Ratuszu będą mieli Państwo sposobność obejrzenia wystawy plakatu jazzowego autorstwa Bogdana Bartkowskiego. 3 sierpnia swe stalowe rzeźby zaprezentuje nam Rafał Szulc przy akompaniamencie pianina w wykonaniu Mirosława Dudy. Natomiast 12 sierpnia duet Agne – Nell Obrębska i Agata Bernaciak zapewni nam chillout podczas Jazzu na leżakach. W gościnnych przestrzeniach „Przystań Sobie” nad Jeziorakiem będzie można wysłuchać improwizacji jazzowych Wojtka Bergiela i jego tria – dodaje burmistrz.

Jak Państwo widzicie zapowiada się wyśmienita uczta muzyczna. Już dziś zapraszam na wszystkie koncerty w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga. Warto również skorzystać z wydarzeń towarzyszących w przestrzeni miejskiej- dodaje ICK Lidia  Miłosz.

Szczegółowe informacje o 50. edycji Złotej Tarki w Iławie znajdą Państwo w programie, który jest już dostępny na stronach www.it.miastoilawa.pl oraz www.ickilawa.pl. Bilety nabyć  można w Kinoteatrze Pasja  lub  na stronach:

Bilety na pierwszy dzień https://cutt.ly/dm2dAy3

Bilety na drugi dzień https://cutt.ly/Om2dKcD

Karnet dwudniowy https://cutt.ly/dm2dAy3

Publikacja zlecona przez UM w Iławie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here